Frankfurt’ta Konaklama, Gıda, Dil ve Yabancılar Dairesi

Konaklama için üniversiteye gelen öğrenciler ilk olarak üniversite yurduna başvuruyor, çıkması zor olabilir ama çıkarsa epey şanslısınız çünkü ücreti düşük (sanırım 300 Euro civarı) ve üniversiteye yakın. Alternatif olarak Wohngemeinschaft ya da WG olarak adlandırılan, ortak yaşam evlerine bakabilirsiniz, yalnız kızlar ya da yalnız erkekler seçenekleri mevcut, bunun için de fiyatlar 200-400 Euro arası değişiyor. Bu evler için ilanlar okuldaki duvarlarda ve internet sitelerinde mevcut. Hem WG hem de tek başınıza kalabileceğiniz başka ev seçenekleri için Almanya’da en çok tercih edilen web sitesi https://www.immobilienscout24.de/ .Siteyi Almanca bilmiyorsanız kullanmak zor olabilir. Bu konu hakkında bir yazı yazıyoruz, yayımlanana kadar sorularınız olursa iletişime geçebilirsiniz. Eğer eşyasız bir ev tuttuysanız ikinci el eşyaları internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. Hazırlıklı olmanız gereken konu, depozito, öğrenci yurdunda kalsanız dahi üç aylık kirayı sizden depozito olarak isteyip yurttan ya da evden çıkacağınız zaman kaldığınız yere zarar vermediyseniz iade edecekler. Tüm hibeniz depozitoya gidebilir, hazırlıklı olmak lazım. Biz eşimle bir odalı küçük bir mutfağı olan bir evde kaldık.

Gıda için Aldi, Lidl, Penny, Rewe ve daha birçok alışveriş merkezinden alışveriş yapabilirsiniz temel gıdaların fiyatları standart gayet uygun. (1 litre süt 60 cent, 1 paket tost emeği 55 cent, taze krem peynir 75 cent, su 19 cent vb) Türk ürünleri ve helal et için de Türk marketlerine gidebilirsiniz, Türkiye’de olup burada olmayan nerdeyse hiçbir şey yok. Güvenilir, taze ürünleri olan ve uygun fiyatlı olarak Raunheim’daki (S bahn S8 ya da S9 ile ulaşabilirsiniz) bizim sık sık gittiğimiz Kilinc Center’ı önerebilirim. Dışarıda çok yemek yemedik, denediklerimiz arasından Münchener caddesindeki Bayram restoranındaki döneri, aynı caddede Halal Thai Fun restoranındaki asya yemeklerini veya Zoo durağındaki Bohne Cafe’nin kahvaltısını önerebilirim. Üniversite’nin yemekhanesi (Mensa) de sıcak, sulu yemekleri uygun fiyata veriyor, her gün vegan ve vejetaryen seçenekler de mevcut.

Dil konusunda, Frankfurt’ta Almanca bilmeden İngilizce ve hatta Türkçe ile işinizi halletmeniz mümkün, özellikle merkez tren istasyonu Hauptbahnof yakınındaki Türk yoğunluğu olan Münchener caddesinde. Yine de günlük dilde kullanabilecek kadar Almanca’yı öğrenip gitmekte fayda var, size kolaylık sağlar.

Yalnız Yabancılar Dairesi”nde işiniz olduğu zaman Almanca çok işinize yarayacaktır çünkü orada kimse İngilizce ya da Türkçe konuşmuyor. Herhangi bir banka hesabı için ihtiyacınız olacak ikamet kaydı ya da daha sonra vizenizi uzatmanız gerekirse alacağınız oturum izni, araba kaydı vs. gibi işlerinizi halletmek için ya Almanca bilmeniz gerekiyor ya da Almanca bilen biriyle gitmeniz gerekiyor. Ayrıca bu işlemler randevu ile ilerlediği için gider gitmez başvuru yapmanız gerekiyor, bu başvuruyu ya İnternet üzerinden yapıp 3 ay içerisinde randevu alabiliyorsunuz ya da sabah açılış saatinden önce gidip sıra numarası alıp bekliyorsunuz. İkinci durum sizin bir gününüzü alabilir ama büyük ihtimalle o gün işiniz hallolur, eğer acil bir durumunuz varsa bir gününüzü ayırmanızı öneririm, eğer yoksa ve sadece kayıt için gidiyorsanız, geriye dönük yapılabildiği için İnternet’ten randevu alabilirsiniz.

Advertisements