Erasmus için Sigorta ve Hibe

Kapsamlı Seyahat ve Sağlık Sigortası

Önemli bir diğer belge ise Kapsamlı Seyahat ve Sağlık Sigortası belgesi, bu belge hem iki üniversite tarafından hem de vize için başvuracağınız elçilik tarafından isteniyor. Kalacağınız süreyi kapsaması, en az üç ay olması ve 30.000 Euro sağlık teminatı sağlaması lazım. Koordinatörümüz sadece seyahat değil, sağlık ve seyahat sigortası olması gerektiğini bize iki üç ez belirtti. Ben bu sigorta için araştırma yaptım, hem fiyat hem kapsam bakımından Aksigorta’yı uygun buldum. Akbank’a gidip banka hesabı açtırdıktan sonra, 1 yıllık sigortayı 97 liraya yaptırdım, siz daha kısa süreyi daha uygun fiyata yaptırabilirsiniz. Karşılaştırma olması bakımından, İş bankası ile sigorta için görüştüğümde 4 aylık sigortayı 300 küsür liraya yapacaklarını söylemişlerdi.

Erasmus Hibesi 

Erasmus için başvururken hibeye de başvurmuş oluyorsunuz, daha sonra okulunuza verilen hibe kotası her bölüme dağıtılıyor ve Bilkent için daha önce belirttiğim kriterlere dayanılarak ilk belli sayıda öğrenciye hibe veriliyor. Ben Erasmus’u hibeli olarak gerçekleştirdim. Hibe 3 farklı kategoride ülkelerin yaşam koşullarına göre aylık belli ücretlendirme ile veriliyor. Ne kadar hibe alacağınız ne kadar kalacağınıza bağlı. Bilkent hibelerin gitmeden %80’ini,döndükten sonra %20’sini veriyor. Mesela, Almanya’ya 4 aylığına gidiyorsanız, size verilecek toplam hibe 1600 Euro, gitmeden 1480 Euro’sunu dönünce 120 Euro’sunu alıyorsunuz. Ülkeler için hibe miktarları en son şu şekildeydi, ben Almanya için aylık 400 Euro aldım:

aa

Maalesef bu miktarları ne zaman alacağınız belli olmuyor, gittikten sonra da alan arkadaşlarım çok. Ne olursa olsun hibeye güvenerek hareket etmemeniz lazım çünkü hibe sizin Erasmus yapacağınız yerdeki giderlerinizin. ancak yarısını karşılıyor. Frankfurt için ve koordinatörün dediği üzere çoğu ülke için durum böyle ancak daha küçük ya da daha uygun şehirlerde durum değişebilir. Frankfurt için giderler hakkında daha fazla bilgiyi Frankfurt şehri, konaklama ve gıda hakkındaki yazımda bulabilirsiniz.

Advertisements