Neden Erasmus, Neden Frankfurt?: Bilkent’ten Goethe’ye Erasmus Süreci

Bilkent Üniversite’sinden Goethe Üniversite’sine kadar olan Erasmus Süreci Nasıl İşler?

Üniversitenin son yılında katıldığım Erasmus deneyimimi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bilkent üniversitesi İktisat bölümü son sınıfındayken her sene seçmeleri olan Erasmus programına başvurmaya karar verdim.

 Erasmus+, Avrupa Birliğinin finanse ettiği hareketlilik programlarından oluşur ve Avrupa Birliğine üye ve aday ülkelere yönelik ülkelerarası kültürel, sosyal ve akademik değişimi teşvik eder. Yüksek öğretim kurumlarında öğrencilerin farklı bir ülkede bir ya da iki dönem eğitim almasına imkan veren Erasmus bu programlardan bir tanesidir. (Erasmus+ için daha fazla bilgi almak ve yüksek öğretim dışı diğer hareketlilik programlarına göz atmak isterseniz, Ulusal Ajans‘ın  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bilkent üniversitesi, bölüm başına düşen kotasıyla, Erasmus’a gitmek için en ideal üniversitelerden birisi. Güz döneminde verilen seminer ile program hakkında bilgiye sahip olduktan sonra bölüm koordinatörümüz ile görüşüp başvurumu hazırladım. Başvuru için gerekenler: Kişi bilgilerinin doldurulduğu bir başvuru belgesi, öz geçmiş ve niyet mektubu. Seçilme ve üniversite seçimi başvuranların (Bilkent’te her bölümde alınması zorunlu olup, ilk iki sömestrinde alınan ) İngilizce 101 ve 102 derslerinin ortalaması ile not ortalamasından oluşturulan listeye göre belirleniyor. Hangi üniversitelere gitmek istediğinizi sıralıyorsunuz ve başvurunuzu değerlendirerek sizi başvurduğunuz üniversitelerden birine yerleştiriyorlar (Üniversiteler başarılarına göre sıralandığı için, başvuranlardan başarılı olanlara öncelik verilerek yerleştirme yapılıyor). (Bilkent’in anlaşmalı olduğu üniversiteler için tıklayınız.

(Not: Erasmus’u iki dönem yapabiliyorsunuz ancak Bilkent üniversitesi bir dönemi tercih ediyor. Bir de iki dönem yapmak isterseniz ikinci dönem hibe desteği alamıyorsunuz.)

Bu süreçlerden geçip, Erasmus’a gitmeye hak kazanıp üniversiteniz belli olduktan sonra kendi üniversiteniz sizi karşı üniversiteye aday gösteriyor (nomination) ve siz gereken başvuru işlemine başlıyorsunuz. Başvuru süreci her üniversite için farklı o nedenle ilgili üniversitenin sitesini incelemeniz gerekiyor (Goethe için şu adres.) . Ben Goethe Üniversitesinde, 2016-2017 Kış dönemi olmak üzere, bir dönem geçirmeye hak kazandım. Başvuru için www.service4mobility.com adresinde tanımladıkları hesabımdaki bilgilerimi tamamlayıp daha sonra bana yolladıkları başvuru formunu doldurup, İngilizce yeterliliğimi sağlayan belge ile birlikte belirtilen tarihe kadar kendilerine göndermemi istediler. Mayıs ortası gibi beni kabul ettiklerine dair mail yolladılar. Bu aşamadan sonra sıra Learning Agreement ile Pre-approval formlarını hazırlamaya geliyor. Bu formları Erasmus’a gitmeden önce, gittiğiniz zaman ve döndükten sonra aldığınız dersleri belirleyerek üçer tane hazırlayıp, gerekli kişilere imzalatıp, karşı okula, Erasmus koordinatörünüze ve her ihtimale karşı kendinize teslim ediyorsunuz. Bu formlardan gitmeden önce olanı daha açılacak dersler kesinleşmediği için gittiğiniz zaman değişebilir, gittiğiniz zaman hazırladığınız formda döndükten sonra belirteceğiniz form ile değişebilir. Bu konuyla ilgili bilgiyi, almanız gereken ders, kredi sayısı ile bilgili bilgileri ve formları koordinatörünüz size anlatacaktır. Bilkent için şu slayt açıklayıcı olabilir.

Neden Erasmus’u Almanya-Frankfurt’ta Yapmayı Seçtim?

Daha önceki yurt dışı deneyimlerimin de etkisiyle Avrupa kıtasını merak ediyordum ve eşimin de YLSY bursunu kazanmasıyla beraber Avrupa’da bize uygun bir ülke bulma arayışına girdik. Benim Erasmus yapabileceğim üniversiteler listesinde eşimin hukuk eğitimine uygun olabilecek ve benim ekonomi eğitimime katkı sağlayabilecek bir üniversite olması bizim için önemliydi. Diğer bir ölçüt ise ülke-şehir seçimiydi. Frankfurt şehri konumu, havaalanı ve Goethe üniversitesi ile bana ideal gözüküyordu ve Almanya da öne çıkan hukuk eğitimiyle eşim için idealdi.  Erasmus başvurumu yaptıktan sonra, Goethe üniversitesine kabul edildim.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s