Almanya´da Araba Almak

Bu yazımızda Almanya’da araba bulmak, satın almak, sigorta işlemleri ve diğer resmi işlemleri genel hatlarıyla açıklayacağız. “Autoland Deutschland” namıyla övünen bu ülkede araba kullanmak bir ihtiyacın ötesinde kimileri için gerçek bir tutku.

Arabamızı Nereden ve Nasıl Bulacağız?

Bu sorunun cevabı Türkiye’dekinden çok farklı değil. Aynı ülkemizde olduğu gibi burada da farklı markaların yetkili satıcılarına gidilerek sıfır araç sipariş etmek veya 2. el araçların satıldığı galerilerden kullanılmış araçlar satın almak mümkün. Bunun dışında internet üzerinden de sahibinden araba almak oldukça yaygın. Bu üç yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Araba Fiyatları

Fiyatları belirleyen çok fazla kriter var. Arabanın kaç yaşında olduğu, kilometre sayacının durumu, yakıt tüketimi ve emisyon değerleri gibi kriterler fiyatı belirleyen önemli kriterlerden. Emisyon ve yakıtla ilgili önemli olan durum şu: Bu değerlere göre vergilendirme ve sigorta ödemeleri belirleniyor ve eğer bu değerler yüksekse, yani başka bir deyişle araba çevreye fazla zarar veriyorsa arabaya ekstra vergiler geliyor ve hatta  “yeşil etiket” sınıfına girmeyen araçların şehir içi trafiğine girmesine müsaade edilmiyor. Bu nedenle yeşil etiket alamayacak araçlar çok ucuza hatta bedavaya bile verilebiliyor. Internet ilanlarında 100 Euro gibi komik fiyatları veya “Zu verschenken” yazanları görürseniz şaşırmayınız. Çünkü bazı araba sahipleri arabanın vergilerinden kurtulmak için birinin gelip bedavaya da olsa arabasının satın alınmasını istiyorlar.

Araba fiyatları hepimizin bildiği üzere Türkiye’den daha ucuz. Sıfır arabalar açısından çok aşırı fiyat farkları göze çarpmamakla beraber ikinci el piyasasında gerçekten uygun fiyata güzel araçlar alınabiliyor.

Araba Devir-Teslim, Plaka ve Sigorta işlemleri

Bu kısım daha çok 2. el arabaları sahibinden almak isteyenler için ilgili. Galeriden veya direk şirketten alınan araçlarda zaten muhatap olacağınız kişiler yardımcı olacaktır.

Aracı devralmadan önce geçerli bir Kfz Haftpflichtversicherung yani zorunlu araç sigortasına sahip olmak gerekli. Bu işlem bazı sigorta şirketleri tarafından oldukça hızlı şekilde yapılabiliyor. Hatta sadece internet ve telefon üzerinden de yarım saat içerisinde evinizden tüm işlemler tamamlayabilirsiniz. Sigorta primleri biraz yüksek, özellikle yaşınız gençse ve Almanya’da daha önce kazasız olarak araba kullanmadıysanız şirketler risk görerek yüksek bedeller isteyebiliyorlar. Eğer almak istediğiniz araç büyük bir motora sahip ve yüksek hızlara çıkabiliyor ise sigorta primi çok daha yüksek miktarlara gelebilir. Bu nedenle tavsiyemiz ilk olarak küçük bir araç ile trafiğe çıkmanız.

Devir-Teslim işlemi çoğu bölgede oldukça kolay ve hızlı işliyor. Aracın eski sahibiyle birlikte araç satın almak isteyen kişinin ikameti olan bölgenin yetkili “Zulassungstelle” yani araç tescil kurumuna gidiyorsunuz ve orada belirli bir ücret yatırılarak eski sahibi devrediyor ve yeni sahip de devralıyor. Eğer araç önceden başka bir yetkili bölgenin kaydında ise plaka değiştirme zorunluluğu var, aynı bölgede kayıtlıysa böyle bir zorunluluk yok yani aracı aynı plakayla kullanmaya devam edebilirsiniz. Aksi takdirde plakanın sökülüp kuruma teslim edilmesi ve araca yeni bir plaka rezerve edilerek bir dükkandan yeni plaka sipariş edilmesi gerekiyor. Ancak ilgili kurumda yoğunluk olmaması halinde plaka dahil tüm bu işlemler yarım saat içerisinde halledilebilir.

 

 

 

Advertisements

2 Comments Add yours

 1. MB says:

  Az önce deneyip maalesef sonuca gidemedik. Söyleki, oturumumuz henuz cıkmadıgından, plakayı üzerime alamadım. Oturum ile ilgili randevum 12 gün sonra. Sigorta üzerime oldu, aslında sigortacı vizeniz varsa alırsınız demişti, yanılmıs. Şöyle diyelim, paylaşımınızı daha detaylandıralım. Hani ulusal vizem var, yabancı bironun verdiği termine kadar ben bi araba alayım , ayağım yerden kesilsin olmuyor az önce denendi 🙂 yabancılar bürosu size süreli artık ne hakediyorsanız onu versin öyle araba satın alabiliyorsunuz. Onlarda bu Türkiyedeki konsoloslugun verdiği vizenin son günlerinde çağırıyorlar sizi. Erken gidince hani Almanyaya gelir gelmez, simdi git sonra gel cekiyorlar, evrakların gelmedi muhabbeti oluyor 🙂 simdi ben son durumda şöyle yaptım. Arabanın parasını ödedim, arabayı aldım, arabanın tüm kağıtları bende ve araba. Plaka eski sahibinin hala. Sigorta adıma düzenlendi ama pazartesi sigortacıya gitcem gene. Pazartesinden sonra 10 günüm falan kalıyor oturum randevuma. Artık sonra insallah plakam olur 🙂 konuyla ilgili sansım arabanın sahibinin Türk cıkması. Karsılıklı güven meselesi, asla bir Alman bu topa çıkmaz:) sonucu yazacağım. Sevgiler.

  Liked by 1 person

 2. Mr. Rewitae says:

  Öncelikle tecrübe paylaşımınız için teşekkürler. Maalesef size neden böyle zorluk çıkarıldığına anlam veremedim. Geçerli bir vizenin varlığının da araç sahibi olmak için yeterli olması gerekiyor. Zira ben ilk aracımı ulusal vize ile üzerime aldım ve internette de bunu destekleyici belgeler gördüm. (bkz. aşağıdaki link)
  Maalesef Almanyada bu tür uygulamalar eyalete, şehre ve hatta işlemi yapan memura göre değişebiliyor. Belki de bulunduğunuz şehrin veya eyaletin yakın zamanda yürürlüğe soktuğu bir yönetmelik yaşanan durumun sebebi olabilir. Ancak umulur ki bu sebep ortadan kaldırılır çünkü ben şahsen ulusal vizenin bir oturum izninden daha az hak tanıması durumuna bir açıklama getiremiyorum.
  Yine de pratik bir çözüm bulmanıza sevindim. Gelişmeleri bekliyorum.
  Selamlar.

  https://www.kreis-bergstrasse.de/pics/verwaltung/intranet-lrahp-net_1_1502955759/2017-08-17_Kfz,_Ausweise_welche_fuer_die_Zulassung_von_Fahrzeugen_anerkannt_werden.pdf)

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s