Bir Yabancı Dil Olarak Almanca

20170610_181234.jpg

Yurtdışı eğitimini kendisine hedef olarak seçenlerin önünde ilk ve en zorlu mesele olarak duran “yabancı dil” ve özelde Almanca bu yazımızın konusunu oluşturacak. Tabii öyle “10 Adımda Almanca” başlıklı yazılar veya “3 Ayda Şakır Şakır Almanca Konuşun” gibi  kitapların içeriğini beklemeyin burada, gerçekçi olmaya çalışıyoruz 🙂

İlk olarak hemen herkesin merak ettiği, “Almanca ne kadar zor?” sorusuna cevap arayalım. Her dil gibi Almancanın da kendine ait bir dil yapısı(grameri), tarihsel bir gelişimi ve kendisinden beslendiği dinamik bir kültürü var. Peki bu unsurlar her dilde zaten mevcutsa, Almancanın bu ekstra zorluğu nereden kaynaklanıyor?

El Cevap: Hiçbir yerden kaynaklanmıyor çünkü gerçekte öyle bir şey YOK! 🙂

Soğuk duş etkisi yapabilecek bu iddialı söylemden sonra konuyu biraz daha açayım. Bildiğimiz gibi dil öğrenmek sabır ve azimli bir çalışmayla belirli bir zaman dilimi gerektiren bir süreç. Sadece yabancı dil için değil ana dilimiz için de geçerli bu durum. Çocukluk çağlarından beri aldığımız dil bilgisi/Türkçe dersleriyle az mı boğuştuk zamanında, veya okunmuş sularla gittiğimiz o büyük sınavların ilk kısmı olan Türkçe’de az mı ter döktük. Elbette hayır!

Peki gelelim İngilizce kolay ama Almanca zor efsanesine. Yahu madem o kadar kolay, neden İngilizce konuşamıyor/okuyamıyor ülkemizin insanı, binlerce saat okulda zorunlu eğitimini almasına rağmen? 🙂 Sadece Work&Travel ile veya dizi-film izleyerek süper bir İngilizce bilgisine erişildiğini iddia eden genç arkadaşlar da var. Yapmayın etmeyin, dil o kadar basit bir şey olamaz. İngiliz olsam bunu kültürüme ve tarihime hakaret olarak algılarım. Kulak dolgunluğuyla öğrenilen 500 kelime bir dili bilme iddiası için yeterli değil. (Pratikte çok faydası vardır, onu tartışmıyorum)

Bir yabancı dilde roman okuyabiliyorsanız veya bir fakülte dersini dinleyip not çıkarabiliyorsanız ancak o zaman o yabancı dili bildiğinizi iddia edebilirsiniz. Onun dışında gayrinizami bir İngilizce eğitimi almışsanız veya kulaktan dolma bir İngilizce bilgisine sahipseniz, yurtdışında eğitime başlamayıp başarıyla devam edebilmek için yine en az 8-12 ay aralığında bir dil eğitiminin sizi beklediğini bilmeniz gerekiyor.

Bu anlattıklarımız Almanca için de aynen geçerli. Elbette Almanca’nın şahsına münhasır bazı özellikleri var, özellikle Artikeller, Akkusativ – Dativ – Genitiv halleri gibi gramer konuları çoğu kişide bir endişeye yol açıyor. Aslında bu kaos gibi görünen bu gramer konularının altında yatan mükemmel bir düzen var. Biraz çalışma ve sabır ile Almanca öğrenimi bu gramer bilgilerinin yardımıyla çok keyifli bir hale gelebiliyor. Bu dilin başka bir sevdiğim özelliği ise cümlelerde belli bir öge sıralamasının zorunlu olması ve bu sıralamanın bağlaçlara göre şekillenmesi. Öğrenmesi ve alışması çok kolay değil ancak bir süre sonra adeta matematik problemi çözer gibi keyifli bir hale geliyor. Sonrasında insan düşünüyor acaba “weil” ile bağlayıp fiili sona mı alsam yoksa “denn” diyip hemen mevzuya mı girsem diye 🙂

Bunun dışında Almanca kelimelerin okunması ve telaffuzu kanaatimce pek çok dilden daha kolay. Kelimeler hece hece ayrılabiliyor ve genelde “yazıldığı gibi okunan” bir özelliğe sahip olması hasebiyle o cümle uzunluğundaki bitişik kelimeler bile(Komposita) kolaylıkla okunabiliyor.

Özetle, diğer diller gibi Almanca’nın da kendine has avantajlı-dezavantajlı bazı özellikleri var ancak prensipte dil kavramı ve dil öğrenim süreci bir farklılık arz etmiyor. Pek çok dilde olduğu gibi Almancada da 1 yıllık yoğun bir dil öğrenimi ile yetkin bir seviyeye gelmek ve sınavları geçerek eğitime başlamak pekâlâ mümkün. Kolaylıklar ve  başarı dileklerimle.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s