Almanya’da Market Alışverişi: Market Alışverişi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çalışma Günleri ve Açılış Saatleri: Almanya’da marketler sabah saat en erken 7 en geç 8 gibi açılıp, aksam saat en erken 8 en geç de 10 gibi kapanıyor. Merkezi noktalardaki bazı marketlerden 24.00’a kadar açık olanları da  var. Pazar günü ise, diğer tüm mağazalar gibi, marketler de kapalı oluyor.

Park Yeri ve Alışveriş Arabası: Neredeyse tüm marketlerin park yeri mevcut, yalnız ana caddelerde olanların market önünde 3-4 arabalık park yeri dışında park yerleri olmuyor. Markete vardıktan sonra alışveriş arabası alabilmek için yanınızda 1 Euro ya da 2 Euro olması gerekiyor ki alışveriş arabalarının birbirlerine kilitle bağlandığı düzeneklerden birini açıp arabayı alabilesiniz. Alışveriş arabalarının iadesini sağlamak ve (markette yer kaplamasını önlemek amacıyla park yerinde durdukları için) çalınmasını önlemek adına bu düzenek kurulmuş. Eğer bozuk paranız yoksa ya da küçük bir alışveriş yapacaksanız, marketin içerisinde bulunan alışveriş sepetlerini de kullanabilirsiniz.

20170508_001049
Geri Dönüşüm Logosu (Solda)

Depozito (Pfand) ve İçeçek Marketleri(Getrankemarkt): Almanya’da geri dönüşüm önem verilen bir mevzu olduğu için su aldığınız zaman, suyun plastik şişesine 25 cent para veriyor, bu parayı şişeyi iade ettiğiniz zaman geri alabiliyorsunuz. Su aldığınız zaman üzerinde yazan ücret sadece suyun kendi ücreti olmuş oluyor, indirim marketlerinde suyun fiyatı 1.5 litre için 19 cent’ten başlıyor. Bu durum bazı meyve suları için de geçerli, üzerinde geri dönüşüm resminin olduğu tüm şişeler depozito olmuş oluyor. Cam şişede satılan su şişeleri 15 cent karşılığında alınıp sonrasında iade edilebiliniyor. Depozitolu şişeleri marketlerin içine ya da girişinin yan kısmında bir odanın içerisine koyulmuş olan geri dönüşüm makinelerine iade edip, işiniz bitince fişinizi alabilirsiniz. Bu fişteki parayı kasada ister nakit olarak alabilir isterseniz de alışverişte kullanabilirsiniz. Bu sistem hem geri dönüşüm adına hem de sokak kirliliğini önleme adına çok güzel bir uygulama. Ayrıca, eğer bir markete girip, uzun süre aramanıza rağmen hiç içecek bulamadıysanız (ya da kısıtlı sayıda içecek bulabildiyseniz), bu büyük ihtimalle market içeceklerinin, marketin yakınlarında buluna Getrankemark yani “içecek marketinde” satılıyor olmasıdır. Alman toplumu gerçekten bol sıvı tüketen bir toplum, içeceklerini 12’li kasalar halinde alıyorlar, kasalar da depozitolu tabii ki.

Poşet Hakkında: Almanya’da geri dönüşüm sağlamak amacıyla uygulanan şeylerden birisi de poşetler hakkında; markete giderken yanınızda poşet bulundurmak iyi bir fikir çünkü poşetiniz yoksa marketten ücret karşılığı satın alıyorsunuz. Bu uygulamadan dolayı Almanya’da çoğu insan dışarı çıkarken yanına bez ya da dayanıklı plastikten oluşan büyük çantalardan alıyor ve kasa çıkışında çantasını çıkarıp aldıklarını çantasına koyuyor. Yanınıza çanta almadıysanız başka bir alternatif de markette boşalan ürünlerin kutularını alıp onları kullanmak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s