Almanya’da Market Alışverişi:Marketler ve Fiyatlar

Almanya’daki temel gıda ürünleri sektörüne diğer pek çok alanda olduğu gibi bir düzen hakim. Bu sektör belli sayıda yaygın yerel market zincirlerinden oluşuyor. Temel olarak Almanya’da market alışverişine çıktığınızda karşınızda iki seçenek var: Aldi, Penny, Lidl ve Netto gibi indirim marketlerinden (Discounter) ya da Rewe, Edeka, Real ve Kaufland gibi süpermarketlerden (Supermarkt) alışveriş yapmak. Peki bu seçeneklerin arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?

İndirim marketlerinin tezgahlarında kendi markalarına ait düşük fiyatlarla bulabileceğiniz ürünler ile meyve ve sebzeler sunuluyor,  Bu marketlerde, Türkiye’deki bazı marketlerde olduğu gibi, haftalık indirim temaları oluşturulup her hafta gıda dışı ürünler getirtiliyor. Yine sebze ve meyveler için de her hafta belli ürünlerde indirimler (Angebot) oluyor. İndirim marketi denilince kalitenin azaldığını sanmayın sakın, çoğu Alman, indirim ürünlerini takip edip bu marketlerden alışveriş yapıyor, böylece indirim ürünleri ve en iyi sebze meyveler hızla tükeniyor.

Süpermarketler indirim marketlerinde sunulan ürünleri birden fazla marka ile tüketiciye sunuyor., fiyat yelpazesi de bu manada daha geniş. En ucuz ürünleri indirim marketlerinde bulabildiğiniz gibi süpermarketlerin kendi adları altında oluşturduğu ürünleri de aynı fiyatlarda bulabilirsiniz. Örneğin Rewe süpermarketi Ja! adlı markasıyla indirim marketindeki ürün fiyatını sağlıyor. Ayrıca bu süpermarketlerin büyük olanlarında mutfak aletleri, ev & temizlik ürünleri ve hatta mobilya gibi  hemen hemen her ürünü bulabiliyorsunuz.

Fiyat ve kalite olarak Alman marketleri taze, donmuş ve paketlenmiş gıdalarda gerçekten arzu edilen bir performans sergiliyor. Çeşit çeşit peynir, krema, ekşi krema, süt, yoğurt, tereyağı ve daha birçok taze ürünü soğutulmuş alanlarda bulabiliyorsunuz. Donmuş pizzalar, hazır yemekler, sebzeler ve özellikle balıklar tazelik ve lezzetin korunduğunu görüyorsunuz. Çikolata ve tatlı ürünler gibi Paketlenmiş ürünler  de lezzetleri ile beklentileri karşılıyor. Ancak sağlıklı, vejetaryen ya da helal yaşamaya çalışıyorsanız, hala pek çok gıda katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünleri içeriklerine bakarak alabilirsiniz.

Almanya’daki marketlerde, “Bio” ürünler sağlıklı veya organik ürünler olarak tezgahlarda yerini alıyor; meyve ve sebzelerin bio olarak ayrılmış kısmından ya da paketlenmiş ürünlerin üzerindeki bio etiketlerine bakarak bu ürünleri alabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler için Alnatura gibi özel marketler de var ancak bio ürünlerin fiyatları daha pahalı. Belirtmek gerekir ki, genel olarak Alman medyasında bio etiketi, taze ya da paket ürünlerden pek bir farkı olmadığı düşünülerek, para tuzağı olarak görülüyor ama bu konuda kararı ürünleri karşılaştırarak kendiniz alabilirsiniz.

Alman marketlerinin takdir edilesi ve ilginç olan bir özelliği iyi bir kaliteye sahip temel gıda ürünlerinin fiyatlarında tavan fiyat uygulaması olması,yani temel gıda ürünleri hangi markete giderseniz gidin aynı fiyatlara sahip (marka yelpazesinin olduğu süpermarketlerde yüksek fiyatlar da mevcut ama örnek verdiğim üzere kendi markaları ile kontrol edilmiş ürünlerin fiyatlarını da sunuyorlar). Örneğin, 1 litre taze (günlük) süt 65 cent,   , 1 pretzel 29 cent, tost ekmeği 55 cent, bir kg un 32 cent, 300 gram taze peynir 85 cent, 1 kilogram mısır gevreği 1,99 Euro, bir reçel kavanozu 1 Euro, 1 kilo donmuş balık 4 Euro, 3’lü Margarita Pizza 1,99 Euro, 10 yumurta 1 Euro, 250 gr tereyağı 1,19 Euro… Bu durum diğer ürünlere (mesela meyve&sebze) gibi, birebir uygulanmıyor ama farklı marketlerde fiyatlar birbirinden çok uzak değil. Almanya’daki satın alma gücü için, bu fiyatlar oldukça ucuz. Bu sayede tüm gelir düzeyindeki insanlar temel gıda erişimine sahip olmuş oluyor.

Yerel marketler dışında Almanya’da Türk marketleri ve Asya marketleri de yaygın. Kendi vatandaşlarına Türkiye’deki ürünler ile hitap eden Türk marketleri uygun fiyatlarla sundukları taze et ve taze sebze&meyve ile Almanların dikkatini çekerken; Asya mutfağı severler, Asya marketlerinden uygun fiyatlara ürünleri bulabiliyorlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s