ImmobilienScout24.de Kullanma Kılavuzu-3- İlan sayfası, Teknik Terimler ve İletişime Geçme

İstediğiniz özelliklerde ev için arama yaptınız, karşınıza çıkan sahibinden (Von privat) ilanlardan birini seçtiniz ve ilan sayfasına ulaştınız. Ancak teknik kavramlar ve sizin için önemli olabilecek yerlerin ne olduğunu anlayamadıysanız bu yazı size adım adım eşlik etmek için hazırlandı.

immo sayfa1

 1. İlan sayfasını açtığınızda sayfanın başında ve sonunda göreceğiniz alan Anbieter kontaktieren, İletişime Geçme, burada göreceğiniz butonun üstünde telefon numarası varsa randevunuzu daha çabuk alabilirsiniz (Telefonnummer anzeigen yazan yere tıkladığınızda çıkan numara). Eğer bir numara yoksa İletişime geçme butonuna tıklayıp ev sahibine evle ilgilendiğinizi iletmiş oluyorsunuz, yazının sonunda o aşamada karşınıza çıkacak sayfadan da bahsedicem. Önce evi beğenip beğenmediğinize karar vermeniz lazım.
 2. Burada evle ilgili temel bilgileri; (Kaltmiete) Soğuk kirayı, (Zi.) Oda sayısını ve (Flasche) Evin alanını inceleyebilir, bu alanın üzerinde bulunan evin fotoğraflarını görebilirsiniz.
 3. Evin adresini buradan görebilirsiniz. İsterseniz Zur Karte, Haritadan görme seçeneğine basarak evi haritada bulabilirsiniz. Yalnız her ev sahibi evin tam adresini vermek istemeyebilir, yalnız sokak adı ya da hatta yalnız şehir/semt gibi geniş bir alanın adını verebilir. Bu noktada evi beğendiyseniz ve yer de önemli bir mevzuysa (Örneğin evin tren istasyonuna yakınlığı ya da işlek caddeye yakınlığı) bunu ancak sorarak öğrenebilirsiniz.
 4.  Bu alanda evin özelliklerini inceleyebilirsiniz, önemli olan başlıklar sırasıyla şu şekilde:
  • Wohnungstyp evin tipini(çatı katı mı,dubleks mi, daire mi vs.)
  • Etage evin kaçıncı katta olduğunu(1 von 4, 4 katlı bir evin birinci katı demek)
  • Wohnflasche evin alanını
  • Bezugsfrei ab evin ne zamandan itibaren boş olacağını (Burası önemli ab sofort şimdiden itibaren boş demek, bazı evler “ab 01.08.2017” yazarak sizin ev aradığınız tarihten 2-3 ay sonrasında boş olabilir.)
  • Zimmer evin oda sayısını
  • Badezimmer evin banyo sayısını
  • Haustiere evde evcil hayvan besleme durumunu (Nach vereinbarung görüşme üzerine kararlaştırılma manasına geliyor) belirtir.

immo sayfa2

5. Sıra geldi Kosten yani kira giderleri kısmına, Almanya ‘da ev kiralarken karşınıza birden fazla kira giderleri ve kira giderinin parçasını oluşan terimler çıkar. Bu terimler:

 • Kaltmiete: Soğuk kira. Soğuk kira evin yan giderlerinin hesaplanmadığı, direkt ev sahibine giden kira.
 • Nebenkosten: Yan gider. Bu giderler apartman temizliği, su, bazı durumlarda elektrik, ısınma ve evin diğer yan giderlerini kapsayan miktar. Evden eve değişmekle beraber 150-200 Euro civarı karşısınıza çıkabilir, kişi sayısı arttıkça artar.
 • Heizkosten: Ev ısınma giderleri, bu giderler çoğu zaman yan giderlere dahildir ama olmadığı zamanlar aylık 100-150 Euro’ya tekabül edebilir.
 • Gesammiete(Warmmiete), Sıcak Kira olarak da karşınıza çıkabilir): Bu sizin ödeyeceğiniz evin toplam kirası, sıcak kira da deniliyor. Toplam Kira=Soğuk Kira+Yan Gider(Heizkosten dahilse, değilse o da ekleniyor).

 

Kaution yani depozito ise ev sahibinin sizden ilk kira ile birlikte alacağı ve eve bir zarar vermeniz durumunda evden çıkarken sizden tahsil edebileceği miktarı oluşturuyor. Genelde 3 soğuk kira ya da iki soğuk kira bedelinden oluşuyor. Mesela sizinle paylaştığım ilanda depozito 1800 euro üç sopuk kiradn biraz daha fazla.

Kira giderlerinin altında, evin durumunu (Bausubstanz), ısınma ve enerji kullanımına (Energieausweis) dair evin özelliklerini görürsünüz. Evin bakımına dair Objektzustand kısmında gepflegt yani bakımlı yazar çoğu zaman, eğer tarih varsa evin ne zaman yenilenip bakımının yapıldığını görebilirsiniz. Tabi bu konuda en sağlıklı karar evi görünce olacaktır. Heizungsart yani ısınma şekli de size evin nasıl ısındığını söyler, Gaz heizung yani bu ev gazla ısınıyormuş, öl yani yağ veya fernwaerme yani merkezi ısıtma ile de ısınması seçeneklerden bir kaçı.

immo-sayfa1-e1494092210691.png

6. Objektbeschreibung kısmı evin sahibinin ya da emlakçının size evi tanıtmasından oluşur. Burada evin genel özellikleri, ev içi kaç kişi istenildiği, WG(ortak yaşam) yani ev arkadaşıyla kalmaya müsait olup olmadığı yazar. Evcil hayvan veya sigara kullanımı hakkındaki bilgiler de burada yer alabilir.

7. Ausstattung kısmında evin öne çıkan özellikleri yazar, mutfaği hakkında,evin parkelerinin olması hakkında ya da kiler hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bazı evler, Grundriss yani zemin planı da paylaşabilir, o ndenle grundriss adlı pdf görürseniz incelemekte yarar olabilir. (Diğer özellikler Sonstiges yani değerleri adı altında da paylaşılabilinir, mesela bu ilanda diğerleri kısmında tek kişi (Einzelperson) olması daha iyi olur şeklinde belirtmiş.)

8. Lage size evin yeri ve çevresi ile ilgili bilgileri verir.

9. Evin haritadaki yerini, çevresinde olanları buradan görebilirsiniz.

message immo.png

Evi beğendiğinize karar verdiyseniz, ya iletişime geç(Anbieter kontaktieren) butonunun üstündeki telefon numarası ile iletişime geçer ya da iletişime geç butonuna basıp:

 1. Kendinizi tanıtan ve randevu almak istediğinizi yazan bir yazı yazıp;
 2. Adınızı, soyadınızı, telefon numaranızı, e-mail adresinizi ve ikamet ettiğiniz evin bilgilerini doldurup mesajınızı gönderebilirsiniz.

Burada yazı yazarken önemli olan şeylerden birisi ilanı düzgünce kontrol edip ev sahibinin iletişime geçmek isteyenler hakkında istediği bir bilgi varsa o bilgiyi yazmak. Örneğin, hangi işte çalıştığınızı ve aylık gelirinizi bilmek isteyebilir.

Weiter(devam) kısmına bastıktan sonra karşınıza kendinizi tanıtma adına bir anket tarzı sayfa beliriyor:

anket

Burada sırasıyla şu sorulara cevap vermeniz isteniyor:

 • Ne zaman taşınmak istiyorsunuz? (Ab sofort, hemen ya da flexibel,esnek seçebilirsiniz)
 • Kaç kişi taşınmak istiyorsunuz? (Einzelperson, bir kişi; zwei erwachsene, iki kişi ya da familie, aile seçebilirsiniz)
 • Herhangi bir evcil hayvan besleyecek misiniz? (Katze, kedi vs)
 • Aylık geliriniz ne kadar?
 • Kira için gerekli belgeler, pasaport, aylık gelir bildirir belge, isteniyorsa Schufa(kredi raporunuzu tutan belge) belgesi hazır mı? (Vorhanden hazır demek)

Bu soruları daha önce yazdığım bilgiler ışığında doldurabilirsiniz. Anfrage senden, soru gönder butonuna bastığınızda, hayırlı olsun, ev kiralama isteğinizi gönderdiniz. Dilerseniz sitede hesap açıp oradan, isterseniz mail adresinizi ve telefon numaranızı kontrol ederek cevap geldiğinde görebilirsiniz.

Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin, bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s