Almanya’da Ev Bulmak

Öğrenci, aile ya da bir çalışan olarak geldiğiniz/yaşadığınız Almanya’da ilk defa ev bakıyorsanız, bu durum sizin için zorlayıcı olabilir, bu nedenle size bu konuda bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Fiyatların ve koşulların öncesinde Almanya’da ev marketinde durum Türkiye’den hem arz-talep konusunda hem de süreç olarak oldukça farklı, kiralık ev bakan sayısı çok fazlayken, kiraya verilen ev sayısı çok az. Ayrıca bir evin kiralık ilanı verildikten sonra ev sahibi ilgilenenler için bir gün belirliyor, o gün ev sahibinin istediği belgelerle birlikte evi görmeye gidiyor ve evi beğenirlerse belgeleri bırakıyorlar. Ev sahibi de bu kişiler arasından uygun gördüğünü seçip haber veriyor. Kira fiyatları, sözleşme ve ikamet kaydından önce kiralık evleri nasıl bulabileceğinizden ve bu evlere bakmaya giderken ihtiyacınız olan belgelerden bahsedeyim.

Almanya’da Kiralık Ev Nasıl Bulunur?

Almanya’da ev ilanlarını, eğer yaşayacağınız şehre vardıktan sonra eve bakıyorsanız ya da hâlihazırda o şehirde kalıyorsanız, yerel gazetedeki ilanlardan veya marketlerdeki ilan panolarından takip ederek bulabilirsiniz. Eğer o şehirde olmakla beraber şehir/ülke dışından ev arıyorsanız emlakçılarla irtibata geçerek ya da yaygın olarak kullanılan İnternet üzerindeki sitelere bakarak ev ilanlarını bulabilirsiniz. Her iki durumda da işi şansa bırakmak istemiyorsanız ev bulup yerleşmek istediğiniz tarihten 2-3 ay öncesinde eve bakmaya başlamanız en iyisi olur, çünkü evlerde kalan kiracılar çıkmadan 2-3 ay öncesi ev sahipleri ilanları koyuyorlar ve ev belki boşalmasına 1 ay kala yeni kiracısını bulmuş oluyor. Profesyonel büyük emlak şirketlerinin kendi web sitelerinden ya da ev bulma sitelerine koydukları ilanlardan ulaştığınız takdirde sizi arayıp sizinle ilgileniyorlar. Bunun dışında Almanya’da en çok kullanılan ev bulma sitesi Immobilienscout24 üzerinden ya da diğer siteler (Immonet veya Immowelt gibi) üzerinden direkt ev sahiplerinin verdiği ilanlarla da ev bulabilirsiniz. (Immobilienscout24 sitesi ve ev bakarken sık sık göreceğiniz terimler üzerine ayrı bir yazı hazırlıyorum, oradan yararlanabilirsiniz.)

Ev Kiralamak için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Ev bulma sürecinde ev sahibinin sizden isteyeceği belgeler ve evi sizin kiralamaya hak kazanmanızı sağlayacak faktörlerden ilki evi kiralayacak/oturacak kişi sayısı, bu noktada evi tek mi, arkadaşınızla mı, ailenizle mi ve hatta çocuklarınız varsa kaç tane çocukla evi kiralayacağınız ev sahibi için önem arz ediyor. Evin büyüklüğüne göre sizin durumunuzu değerlendirerek karar veriyor, mesela iki kişiyseniz ve beğendiğiniz ev 50 metrekareden küçükse ev sahibi evi tek başına kalan birine vermeyi tercih edebilir. O nedenle tek başınıza kalmayacaksanız 50 metrekareden büyük evlere bakmanız daha iyi. Bunun dışında gelir düzeyiniz ile kredi notunuzun kalacağınız evin masraflarını karşılayabilmesi gerekiyor. Almanya’da her ev sahibi istemese de bazı ev sahipleri ile emlakçılar sizden bir nevi kredi notunuzu içeren Schufa belgesi isteyebiliyor. Bu belge sizin geçmiş harcamalarınız ve kredilerinizin verilerini inceleyip sizin durumunuz hakkında bir rapor hazırlıyor. Schufa belgesi/hizmeti farklı paketler halinde sunuluyor, isterseniz kimlik/bilgi koruma hizmetleri de veriyor ve aylık bir ücret karşılığında, İnternet üzerinden (şu adreste görebilirsiniz MeineSchufa), satın alıyorsunuz. Ev sahibinizden ya da emlakçıdan aldığınız randevu günü eve gittiğinizde, bu belgeler ve sizden aldıkları ilk izlenimlere dayanarak evi kime kiralayacaklarına karar veriyorlar. İlk izlenim noktasında maalesef diyebilirim ki yabancı olup olmadığınıza bakabiliyorlar. Hatta bazen İnternet üzerinden mail attığınızda ya da emlakçı vasıtasıyla isminiz öğrenildiğinde yabancıysanız geri dönüş yapmayabiliyorlar. Bu konu hakkında yapabileceğiniz bir şey yok, ev bulma süreci insanı yoran bir süreç, inşallah bu tarz insanlara rastlamazsınız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s