YLSY Programı Kimler için Uygundur?

Bu sorunun cevabı her program döneminde yayınlanan kılavuzda farklılık arz etmekle beraber, burada değinmek istediğim konu not ortalaması veya ALES Puanı değil. Aslında bu tür sayısal şartlar bana göre işin en kolay kısmı.

Öncelikle bir bursiyer adayının kendine bazı sorular sorması ve bu soruların cevabını dürüstçe ortaya koyduktan sonra düşünmesi gerekiyor.

  1. Yabancı Dil: Bir YLSY bursiyerinin akademik manada bir yabancı dili kullanabilmesi şart. YLSY bursiyeri olabilmek için esasen bir dil seviyesi aranmıyor. Bakanlık zaten hem yurtiçi hem de yurtdışında dil eğitimi almanızı sağlıyor ancak buradaki mesele öğrencinin bu eğitimi ne derecede yürütebildiği. Dil öğreniminde maalesef düzenli çalışma ve dersleri takip de tek başına yeterli gelmiyor. Tanıdığım pek çok eğitmen çalışkanlıktan ziyade dil yeteneğinin ve dil öğrenmeye hevesli olmanın başrol oynadığını söylüyor. Ve yine maalesef bursiyer arkadaşların bursiyerlikten vazgeçme sebeplerinin başında bu dil problemi var. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın, dil öğrenme süreciniz çok zevkli ve rahat da geçebilir ancak çok zeki ve çalışkan insanların dahi sorun yaşayabildiği bir dönem bu dil süreci. Unutulmaması gereken bir nokta daha, dilin sadece sınavları geçmekten ibaret olmaması. Öğreneceğiniz dil ile ders dinlemeniz, kitaplar okumanız ve tezler yazmanız gerekecek. Eğer başlangıç seviyesinde dahi dil eğitimini çekilmez buluyorsanız esas eğitim kısmında yaşanabilecekleri önceden düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır.
  2. Akademik Çalışma: Bu noktada düşünülmesi gereken akademik yatkınlık; kitaplara, kütüphanelere, internet araştırmalarına, projelere veya makalelere olan sevginiz. Akademisyenlik yaşam standardı olarak güzel bir görünüm arz etse de gerçekten para kazanmak için yapılacak bir meslek değil. Eğer yukarıda saydıklarım hiç hayatınızda olmamışsa veya hayatınıza girmelerini istemiyorsanız -ki asla utanılacak/yanlış bir durum değil- bu programa katılmamanız sizin yararınıza olur. YLSY Programı’nı tercih eden pek çok arkadaşımızda yurtdışındaki gezilecek-görülecek yerler, farklı bir ülkede macera peşinde koşmak, bol bol alışveriş yapıp lüks arabalara binmek gibi hayallerin mevcut olduğu bir gerçek. Ancak maalesef bu hayaller çoğunlukla içinde bulunduğumuz programla örtüşmüyor. Bursiyerleri bekleyen şey bunlardan ziyade dil sınavları, ardından master-doktora başvuruları ve bol bol okuma araştırma ile yazma ödevleri. Ve bu yoğun çalışma temposu sadece eğitim süreciyle sınırlı değil, bir akademisyenin iş yaşamı da bu şekilde devam ediyor. Akademik yatkınlığı olmayan bir kişi için tüm bunların büyük bir eziyet olacağı da ortada.
  3. Bol Bol Sabır: YLSY Programı pek çok açıdan çok takdir ettiğim bir burs programı olsa da, bursiyerlerin sabrının pek çok kez test edildiği de bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Maalesef program sürecinde bir aksilik yaşanması ihtimali her aşamada söz konusu. Üstelik sizin şartları kabul ettiğiniz kılavuzun içeriği Bakanlık tarafından değiştirilebiliyor. Sağlık sigortasından askerliğe, burs ödemelerinden masraf belgelerine kadar pek çok konuda Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü yetkili ve görevli. Bu konularda bir problem yaşadığınızda maalesef genellikle kolay bir şekilde çözülemiyor. Çok kolay ve makul görülebilen istekler bekletilebiliyor ve “sistem müsaade etmiyor, sistem çalışmıyor, müdür bey yurtdışında” gibi nedenlerle reddedilebiliyor. Bakanlıktaki birkaç çalışan hariç telefonla görüşerek sonuç almak da genelde mümkün değil. Görevli uzman yardımcısının mail adresini bulup mail atmak çoğunlukla daha iyi bir yöntem. Ve özellikle Ankara’da yaşamıyorsanız Ankara’da yaşayan bir tanıdıkla aranızı iyi tutmanızı her zaman tavsiye ederim. Zira bizzat bakanlığa gidip yüz yüze görüşmek sorunları çözmede en etkili yol. Eğer bu tür olaylara dayanacak kadar güçlü bir sinir sisteminiz yoksa bence tekrar düşünmenizde yarar var.

Yukarıda sıraladığım -resmi olmayan- kriterlerin kendinizde mevcut olduğunu düşünüyorsanız YLSY Programına hoş geldiniz demek ve size başarılı bir eğitim süreci dilemek boynumun borcudur.

Eleştirileriniz ve sorularınız olursa yorum olarak bırakabilir veya iletişim bölümünden bana YLSY içeren bir konu başlığıyla yazabilirsiniz.   

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s