2016 YLSY Tercih Sonuçları Açıklandı!

Şimdi gitmek istediğiniz ülkeyi seçme ve yüklenme senetleriyle beraber diğer belgeleri de hazırlayarak resmi burslu öğrenci statüsü kazanmanıza sıra geldi. Tabii herhangi bir nedenle bursiyer olmaktan vazgeçtiyseniz veya döneceğiniz kurum isteklerinizi karşılamıyorsa şu anda hiçbir açıklama yapmadan programdan dönmek için en uygun zaman ve kimsenin size hesap sorma hakkı da yok. Eğer bursiyer olmak ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra tercih sonucunuzda yazılı kurumda çalışmak istiyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. Bu süreç bolca düşünme ve belgelerle uğraşı gerektiriyor ve yazdıklarım bu aşamada sizlere yardımcı olmayı amaçlıyor.

Elbette tercihler açıklandıktan sonra size bir müddet verilecek ve senetlerin imzalanarak bakanlığa teslim edilmesi istenecek. Senetlerde dikkat edilmesi gereken hususları da burada sıralayayım.

  1. Senedin hangi eğitim sürecini kapsadığı: Özellikle bu konuda çokça yanlış anlaşılmalar ve yanlış bilgiler dönüyor. Kimilerine göre artık doktora yapmanın zorunlu olduğu söylenen üniversite kadrolarına yerleşecek adayların hem yüksek lisans hem doktora için senet düzenlemeleri gerekiyor. Ancak 2015 YLSY bursiyeri olan ben, bu konuyu uzun bir süre araştırmıştım ve hatta o zamanın genel müdürü Semih Bey’den de bizzat duyduktan sonra sadece yüksek lisans senedi düzenlemeye karar vermiştim.

Sadece yüksek lisans senedi düzenlemenin bir faydası, noter harcı daha düşük çıkacağı için masrafı büyük oranda düşürmesi. Diğer bir faydası ve bana göre en önemlisi ise yüksek lisans bitirdikten sonra -belli riskler altında da olsa- dönebiliyor olmak. Tanımadığınız bir ülkeye gideceksiniz ve sizi orada nelerin beklediğini bilmiyorsunuz. -Allah göstermesin tabi- bir aksilik çıkabilir ve çeşitli nedenlerle doktoraya devam etmek istemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda ortada sadece yüksek lisans senedi olduğu için bakanlık sizi doktora yapmaya zorlayamayacaktır. 2015 ve 2016 YLSY kılavuzlarında mevcut olan aşağıdaki maddeye göre yapılan doktora yapmayan herkesin tazminat ödeyeceği yorumu bu noktada yanlış.

“1.12 Yükseköğretim kurumları adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.”

 Tabii ki böyle bir dönüş yapılırsa zorunlu hizmetinizi nerede yapacağınız sorunu ortaya çıkabilir. Ancak eski genel müdürümüz Semih Bey’in belirttiği üzere uygun bir yerde araştırma görevlisi veya uzman yardımcısı olarak çalışmak koşuluyla zorunlu hizmetinizi yapmanız da mümkün. Ve unutmamak gerekiyor ki Bakanlığın öncelikleri arasında öğrencileri tazminata düşürüp arada işleyen faizleri kasaya indirmek yok. Esas olan öğrencilerin en iyi dereceyle eğitimini tamamlaması ve devlet kurumlarına çalışmak için geri dönmesi. Tazminat ancak ve ancak elde hiçbir imkan kalmadığı veya öğrencinin zorunlu hizmetten kaçmak istediği zamanlarda söz konusu oluyor.

Elbette karar vermeden önce yetkili isimlerle görüşüp tam bir cevap almak da önemli, zira bakanlığın bazı meseleler üzerindeki görüşü zamana göre farklılık arz ediyor. Burada paylaştıklarım 2015 tecrübeleri ve o zamanki yönetici isimlerle şimdikiler oldukça farklı.

2. Senedi Yapacak Noter ve Harç: Teknik bir detay olsa da bu konu maalesef çok can sıkıcı bir hal alabilir. Kimi bursiyerler 70-80 lira gibi rakamlarla bu senetleri hallederken kimi arkadaşlar neredeyse 1.000 liralık masraf yapmak zorunda kalabiliyorlar. Noter seçerken işinin ehli ve boş yere masraf çıkarmayacak bir yer bulmaya çalışmak en doğrusu. Bazı merkezi yerlerdeki noterler bizim senetlerden çok defa yaptıkları için tecrübe kazanmışlar ve böyle yerlerde uygun fiyata düzgün bir senet düzenletmek mümkün. Diğer bursiyerlerle iletişimde olmak ve beraber hareket etmek de bu aşamayı atlatırken faydalı olacaktır. Yine de her ihtimalde noterlik çalışanlarına danışmak ve soru sorarak konuya hakimiyetlerini ölçmek de önemli bir tavsiye olabilir.

3. Ülke Tercihi: Senet düzenlerken en zor karar verilen konulardan biri de bu. Zira kefalet ve yüklenme senedi üzerinde yazılan miktar gitmek istediğiniz ülkeye göre farklılık teşkil ediyor. Ülke tercihini sonradan değiştirmek pratikte mümkün fakat en başta karar verip adımları ona göre atmak en güzeli.

 Tabii benim gibi Türk-Alman Üniversitesi bursiyeriyseniz Almanya dışı bir seçenek kalmıyor. Ancak diğer kurumlar adına pek çok ülkeye gitmeniz mümkün ve seçenek ne kadar çoksa düşünecek şey de o kadar fazla 🙂

Burada çoğu bursiyerimizin takıldığı nokta ülkeler arasındaki burs farklılığı ve verilen bursla o ülkede ne kadar rahat yaşanabileceği. Kanaatimce burs miktarlarında ülke şartları oldukça dikkate alınıyor ve aşağı yukarı evli bir kişinin dikkatli bir harcama planıyla rahatça geçinebildiği bir bedel, aylık burs olarak bize sunuluyor. Dolayısıyla bu meseleye takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Elbette herkesin harcama alışkanlıkları ve ülkelerin sosyal şartları farklıdır, bununla birlikte bir ülkedeki bursiyer para biriktirirken diğer bir ülkedekiler part time çalışmak zorunda gibi bir durum kesinlikle yok.

 Son olarak belirtmek istediğim husus ve bir tavsiye, bursiyer arkadaşların bu resmi işlemlerde kendilerini fazla stres altına sokmamaları gerektiği. Senetler yapılır, belgeler gönderilir ve rebus’a bilgi girişleri yapılırken bir telaş ve stres hali kendim başta olmak üzere çoğu arkadaşımızda mevcut maalesef. Bu durum büyük oranda ylsy kılavuzunun ve ilgili düzenlemelerin ifadelerindeki sertlikten kaynaklanıyor ve böylece en ufak bir yanlışta bursiyerliğin iptal edileceği ve hatta tazminata düşüleceği gibi bir izlenim oluşuyor. Elbette gereken özen gösterilmeli ancak ufak ve kolayca düzeltilebilir yanlışlıklar her aşamada olabilir. Böyle bir durum oluşursa ilgili personel size ulaşır ve yanlışın düzeltilmesini talep eder, tabii ki hem e-mail hem de telefon üzerinden ulaşılabilir olmak ve rebus’taki iletişim bilgilerini sürekli güncel tutmak bu hususta olmazsa olmaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s